19 Mayıs 2012 Cumartesi

En "Cool" Kitap Karakterleri

Kalemsuare'nin bu yazısında  gelmiş geçmiş en klas 50 kitap, kapaklarıyla listelenmiş. "Aşağıda göreceğiniz kitaplar tüm zamanların en iyi kitapları olmayabilir, hiçbiri herhangi bir anlam da ifade etmeyebilir ama shortlist’e göre bunlar tüm zamanların en “cool” kitapları. Açıkçası biz de bu fikre katılıyoruz. İllaki aralarından okuduklarınız vardır, en olmadığı beyazperdeye uyarlananları bir şekilde izlemişsinizdir. siz de bu klaslık fikrine katılmıyor musunuz? Ayrıca kitap kapakları harika değil mi?" demişler.


Ben de düşündüm de bir kitabın benim için "cool" olması için elbette ki kitabın ana karakterinin "cool" olması gerekiyor. Bu yüzden ben de kendi cool karakterlerimi listeleyeyim dedim. 


Kendi aralarında bir sıralama olmaksızın ilk aklıma gelenler:


* Henri Charriere (Kelebek): Haksız yere ağır müebbet hapis cezasıyla cezalandırılan, işlemediği bir suç için ömrünün sonuna dek kürek cezasına çarptırılan, haksızlık, adaletsizlik yüzünden içinde büyük bir isyan büyüten ve hiçbir şeyi olmadan sürekli olarak hapisten kaçmayı deneyen, bunu başaran, dilini bile bilmediği yerlilerle yaşayan, tekrar tekrar yakalanıp tekrar tekrar firar eden, bu arada yaşama sevincini, özgürlük aşkını hiç yitirmeyen bir karakter. Kelebek dövmesi, edebiyatla ilgisi olmamasına rağmen kurtuluşundan sonra tuttuğu günlüklerle oldukça da güzel bir roman oluşturan Henri Charriere, zaten sadece bir roman karakteri de değil, bildiğin insan. 


* Bunny Munro (Bunny Munro'nun Ölümü): Bu karakterin benim için "cool" olmasındaki en büyük etken elbette ki kitabın yazarının Nick Cave olması ve birinci ağızdan yazılan romanı hep karakter Nick Cave imiş gibi okumuş olmam, inkar etmiyorum. Ama sanırım o da en cool karakterlere kafadan girerdi, dünyanın en ezik, en sıkıcı, en boktan işlerinden birini yapan, başarısız bir evlilik gerçekleştirmiş olup da seksomanyaklığını ailesinden bağımsız bir şekilde fahişelerle bastırmaya çalışan, birtakım üzücü olaylar sonucu oğlu Bunny Jr.'ı da yanına alıp arabasıyla boktan işini yapmaya devam eden, tam bir anti-kahraman, örnek olmayacak bir baba, yine de oğlunun en büyük kahramanı. 


* Holden Caulfield (Çavdar Tarlasında Çocuklar): Dünyanın en "kıyak" delikanlılarından biri Holden. Zenginlerin okuduğu bir yatılı okulda, tüm zengin çocuklarının geri zekalı olduğunu düşünüp de okuldan firar eden, elindeki parayla iki gününü krallar gibi yaşayan, her şey hakkında kendince bir fikir geliştirmiş, espri anlayışı ve dünya görüşü olan, özgürlüğüne düşkün, kızkardeşine iyi bir ağabey olmak dışında önemsediği hiçbir şey olmayan, korkusuz olan ama aptallık derecesinde cesur da olmayan, ahah belki de en rock 'n roll karakterlerden biri. 


* Dracula (Dracula): Bram Stoker'ın ölümsüz karakteri. Ölümsüz derken... Ehe. Eskiden vampirlerin genç oğlanlar olmadığı dönemler, güzel dönemlermiş. Kibar, gotik, ölümsüzlüğün ve aşkın acısını çekiyor ama bunlarla baş etme yöntemi de korkutucu, ürpertici, etkileyici, eh koca Dracula zaten.


* Pan (Parfümün Dansı): Kudra ve Alobar da oldukça cool karakterler evet, ama Pan'ın bir flüt, bütün nymphleri ve sadece doğaya ihtiyacı olması, başka hiçbir şeye ihtiyacı olmadan mutluluk, zevk ve eğlence içinde yaşaması onu da cool karakterlerden biri yapıyor, tek kötü yanı kötü kokuyor olması. Pan da sadece bir kitap karakteri değil bir tanrı zaten, kullandığımız "panik" kelimesinin kaynağı olan tanrı. İnsanları doğada tek başlarına yakalayıp flüdüyle karşılarına çıktığı zaman nedeni belirsiz bir heyecana, ürpertiye, kaçma güdüsüyle birlikte orda kalıp olacakları merak etme duygusuna yol açıyor ve panik adını verdiğimiz duygu mitolojiye göre böyle ortaya çıkıyor. (...dedi panik bozukluğu tedavisi gören genç kadın.)


* Robinson Crusoe (Robinson Crusoe): Benim sanırım tek başına hayata karşı gelen karakterlere karşı bir ilgim varmış. Ama hani ıssız bir adaya düşsek yanımıza alacağımız üç şey klişesiyle karşılaşmamış insanlar değiliz, hayatımız boyunca hep yalnızlıkla, imkansızlıkla ilgili meraklar yaşadık, yaşamadık diyemeyiz. Bu yüzden bütün imkansızlıklarını ve bütün yalnızlığını kullanıp da büyük bir felaketi delirmeden, kendi yaşam alanını oluşturarak atlatan bir karakteri de en cool karakterler listeme alabilirim. Sen git tüm soyluluğunla, tüm Biritişliğinle yerliler gibi yaşa ve bunun altından kalk. Roman da muazzam, karakter de...


* Death ve Dream Endless (Sandman): Çizgi roman karakterleri de sayılabilmeli. Tüm Endless ailesi zaten cool karakterlerken benim özel olarak sevdiğim üç karakter Dream, Death ve Delirium. İkisinin de cool olmasında, hayalgücümüzün yanısıra görsel olarak da nasıl da harikulade tasvir edildiği rol oynuyor evet, Dream tüm o dağınık saçları ve heybetli, kasvetli halleriyle, Death ise ufak tefek, ince yapılı, çelimsiz bir genç kadınken ölüm meleği rolü üstlenmesiyle, o botları ve o kolyesiyle, zaten cool. 


* Selim Işık (Tutunamayanlar): Cool bir karakter olmanın yanından bile geçmeyen Selim Işık, gözümde en cool kitap kahramanlarından biridir. Tüm naifliği, tüm kırılganlığıyla birlikte geliştirdiği görünmez duvarları, Günseli'ye aşık olma şekli, yazmaya, edebiyata tutkusu, devamlı kendini geliştirmeye ve aşmaya çalışması, tüm yapamayışları ve hayal kırıklıklarıyla, tüm insan sevgisi ve insan korkusuyla, yaşıtları kendi evini, ailesini kurarken annesinin evinde bir odada yaşıyor olmasıyla birlikte içindeki o güzel insan benim gözümde inanılmaz cool'dur, hayatımda da böyle insanları daha çok seviyor olmamdan kaynaklanıyor herhalde. 


* Nick (Bilumum Hemingway öyküsünün karakteri): Hemingway kısa öykülerindeki çoğu karaktere Nick adını veriyor, kedisinin adı da Nick. Çoğu öyküsünde aynı karakteri anlattığını düşünürüm bu yüzden, elbette ki öyle değildir, öyleyse de bununla ilgili bir bilgim yok ama genç Nick'in alkole olan merakı, yazmaya olan merakı, çalkantılı ve zor aşkları, basit zevkleri, günlük hayattaki sert adam duruşu, ahbaplarıyla olan ilişkileri olsun, Hemingway öykülerinin karakterleri her zaman çok karizmatik adamlar.


* C. (Aylak Adam): C. de aslında ilginç bir karakter. Kendisini sevip sevmediğimden emin değilim ama Yusuf Atılgan'ın C.'ye verdiği kişilik kesinlikle çok ilginç ve çok karizmatik. Paranın kendisi için hiç önemi yok ama çok zengin, aşkla ilgili pek kafa yorduğu söylenemez ama aşık olduğunda güzel aşık oluyor, evlilikle ilgili düşünceleri "İleride kocan seni aldatsın, çocukların kuşpalazı olsun diye mi evlenmek istiyorsun?" diyebilecek kadar çağına göre aykırı, maddiyatla ilgili düşünceleri de bir kitabın arasına elindeki tüm nakit parayı koyup da kitabı rastgele kitaplığa bırakacak kadar aykırı, "Umarım hangi kitabın arasına bıraktığımı unuturum ya da ben evde yokken param çalınır da aklımı kurcalamaz..." Kesinlikle farklı ve karizmatik bir karakter olduğu yadsınamaz. 


* Roquentin (Bulantı): Varoluşunu sorgulayan her karakter gibi Roquentin de en karizmatik karakterler arasında yer alıyor elbette, bir lokantada yemek yerken içeri giren genç çiftten elinde tuttuğu bir çakıl taşına dek, hatta masaya öylesine bıraktığı eline kadar her şeyin, üzerine düşünmeye başladığınız zaman ayrı bir anlamı, ayrı bir yanı olduğunu keşfediyor, bütün bunları hayatın doğal akışıyla beraber yapıyor, işine gücüne devam ederken, uzatmalı sevgilisi Anny'le buluşacakken, hayat devam ederken gündelik hayatına felsefeyi yediriyor ve hayatın bulantısına yakalanıyor. Kafası çalışan karakterler de dış görünüşü ve hayata karşı tek başlarına duruşları cool olan karakterler kadar cool benim için.


* Feride (Çalıkuşu): Gerçekten. Siz hangi dönemde okudunuz bilmiyorum ama hayatındaki tek gerçeklik aşk olmayan, kendini bir şeylere adayabilen, kendi kendine yetebildiği gibi başkalarına da yardımcı olmaya çalışan, birtakım idealleri olan ve yine de içindeki aşkı koruyabilen bu kadın karakter benim ortaokul yıllarımda kahramanımdı. Belki de bu yüzden şimdi bile hayatındaki tek gerçeklik aşk olan kadın karakterlere ne romanlarda ne de filmlerde zerre kadar sempati duymuyorumdur. Hayat var, yoksulluk var, sefillik var, rutubetten akan duvarlar var, karanlık, korkutucu insanlar ve yerler var, bunun yanında her çocuğun içinde bir güzellik var, karakterin içinde de neşe var, oldukça karizmatik ve neşeli yahu, elbette ki en cool roman karakterlerinden biri, ağaca çıkan bir genç kız bir kere, eteklerim kirlenmesin diye yerlere oturmayan hanım hanımcık kızlardan değil. 


* Zeze (Şeker Portakalı, Güneşi Uyandıralım, Delifişek): Geçenlerde izlediğim bir filmde (C.R.A.Z.Y.) asi ya da çılgın bir karakterin çocukluğunu da gördüğümüzde daha da sevdiğimizi düşünüyordum, herhangi bir eserde karşımıza birden bire çıkarılan asi bir karakterdense çocukluğunu da bize ufak ufak göstermeliler sanki diye geçirmiştim içimden. Bu listeyi yaparken de Zeze aklıma geldi. Delifişek'teki hali, sanırım en karizmatik kitap karakterlerinden biriydi ki çocukluğunu da önceki kitaplarda okuduğumuz için hele, o haline ayrı bir sempati ve hayranlıkla bakabiliyorum. Büyüyüp yakışıklı bir delikanlı olup güzel bir genç kıza aşık olduğunda bir yandan yüzme antrenmanlarına devam ediyor, bir yandan çalışıyor, bir yandan babasının hastalığıyla yüzleşiyor, bir yandan da aşık olduğu kızla görüşüyordu ve onun kadar heyecan duyuyordum okurken, okuduğum yıllarda (sanırım yine ortaokul yılları olsa gerek) gözümde çok karizmatikti Delifişek Zeze'si. 


* Kalem Şakir (Hababam Sınıfı): Hababam Sınıfı filmlerinde Kalem Şakir yok, sadece romanında ve oyunlarında var, ben okurken nedense Kalem Şakir'i Tarık Akan'ın görüntüsüyle hayal ederdim, ahah bana ondan cool gelmişse tabii... Ama şaka bir yana, Kalem Şakir'i aklımda ölümsüz kılan, bir müfettiş geleceği zaman herkesin kolalı gömlek giymesi gerektiğinde ama fakir öğrencilerin hiçbirinde kolalayacak, yıpranmamış, yakalı bir gömlek ve kola bulunmadığı için Şakir'in bembeyaz ve kalın bir kartona gömlek çizip cekedinin içine yerleştirmesiydi, Şakir böyle işlerde pek yetenekliydi ve sınıfta en çok aklı çalışan, en kibar konuşan ve en eğlenceli karakterlerden biriydi, lakabı da çok güzel resim yaptığı için Kalem Şakir'di, Hababam Sınıfı'nın en entelektüel karakterlerindendi. Hababam Sınıfı da en sevdiğim romanlardandır zaten, oyun okumayı da pek sevmem, okuduğum sayılı oyunların içinde Hababam Sınıfı oyunlarının hepsi de bulunur, ayrı ayrı pek çok fırlama öğrenci karakteri benim için yeterince karizmatik olsa da en coollarının içinde Kalem Şakir kesinlikle vardır.
Daha düşünsem ne karakterler, ne romanlar, ne yazarlar bulup da bu listeye neler neler katacağım kimbilir ama şimdilik bunlar da benim en cool karakterlerim. İçlerinden bazıları hiç de cool değil, başarısız, ezik karakterler belki de ama bence hepsi de çok karizmatik. 

4 yorum:

  1. O kadar da cool değilmiş demek ki benim için, aklıma bile gelmemiş.

    YanıtlaSil
  2. bi holden caulfield değil tabi :) bu caulfield çakalı tüm okuyanları etkiliyor zaten bi şekilde.onun deyişiyle 'buna bittim' oluyoruz hepimiz ekseri.

    YanıtlaSil
  3. bi holden caulfid değil :) o çakal tüm okuyanları bi şekilde etkisine alıyo...onun deyişiyle 'buna bittim' oluyoruz ekseriyetle...

    YanıtlaSil

Etiketler

2012 (2) absürd (2) Açlık Oyunları (3) Ahmet Hamdi Tanpınar (1) akustik (1) albüm (10) alıntı (39) Alice Harikalar Diyarında (1) Alsancak (1) anı (31) animasyon (5) anime (20) Another Earth (1) apocalypse (1) argo (1) arkadaşlık (4) aşk (1) atar (3) avukatlık (1) Battle Royale (1) benzerlik (2) Big Fish (1) bilimkurgu (7) Bill Fuckin' Murray (1) biyografi (1) blog (13) blues (1) Bob Dylan (1) Bozkırkurdu (1) Bulantı (1) bulaşık (1) Bumblefoot (1) Bunny Munro'nun Ölümü (2) Cate Blanchett (1) Cem Karaca (1) cinsellik (1) çizgi film (3) çizgi roman (4) çocuk (1) dağınık (1) David Bowie (3) David Coverdale (1) De Quincey (1) Deadman Wonderland (1) Death Note (1) Deep Purple (1) Delilah (1) deniz kızı (1) dergi (1) dizi (2) doğa (1) Doomsday Afternoon (1) Dune (1) edebiyat (33) efsane (2) eleman (1) Eurovision (1) ev (2) eylem (1) Eylül (1) Eylül Akşamı (1) fail (3) fare (1) fbkt (1) felsefe (1) festival (1) fikir (1) film (24) Fireball (1) Fish (1) gezi (1) gitar (1) Going to the Run (1) Golden Earring (1) Grave of the Fireflies (1) Grotesk (1) Guguk Kuşu (1) Guy Ritchie (1) günlük (3) haber (1) Hasan Ali Toptaş (1) hayal (1) hayat (2) hayvan (3) Hemingway (1) her şey (1) Hermann Hesse (2) hikaye (1) Hrant Dink (1) hukuk (10) Huzur (1) ilan (2) internet (3) ipucu (1) istemek (1) İzmir (2) Janis Joplin (1) Japon (7) Jean - Paul Sartre (3) Jeux D'enfants (1) Joe Satriani (1) John Cusack (2) John Lennon (1) John Steinbeck (1) Johnny Depp (2) Jon Lord (2) kadın (2) kadınlar günü (1) Kaptan (9) Kara Kitap (1) keçi (1) kedi (3) kısa (2) kızsal (1) Kimi Ni Todoke (1) kitap (33) klişe (1) koltuk (1) komik (6) korku (3) Kuragehime (1) kuş (1) kütüphane (1) Kylie Minogue (1) Last.fm (1) Led Zeppelin (1) Like A Rolling Stone (1) link (18) liste (2) Louis Wain (1) Madımak (1) manga (7) Manga Suyu (2) Marion Cotillard (1) Mars (1) Mary and Max (1) Me And My Bobby McGee (1) mektup (2) Melancholia (1) Memo Tembelçizer (1) mezuniyet (1) mızıka (1) Mike Portnoy (1) mim (1) mitoloji (1) mizah (4) müzik (22) NANA (1) Natsuo Kirino (1) Neil Gaiman (1) Nick Cave (10) notlar (5) Oğuz Atay (2) oha (3) okul (2) One Piece (1) Opeth (1) Orhan Pamuk (1) Oscar (1) oyun (9) Ozzy Osbourne (2) ölüm (4) öneri (4) öykü (6) Pan (1) pearl jam (1) Pet Shop of Horrors (1) Phideaux (1) Pilli Bebek (1) piyano (2) PJ Harvey (1) playlist (2) Pleasantville (1) popüler kültür (1) Procol Harum (1) progressive rock (1) Queen (1) Queens of the Stone Age (1) Radyo Eksen (1) Red Hot Chili Peppers (2) Regina Spektor (1) resim (9) Rilke (1) Robert Plant (1) rock'n roll (6) roman (3) rüya (1) Sabahattin Ali (2) saçma (8) sadakat (1) Samson (1) Samuel Beckett (3) sanat (2) Sandman (1) saygı (1) screenshot (1) senaryo (2) Sevgililer Günü (1) Sherlock Holmes (1) sıkıntı (1) Simone de Beauvoir (2) Sims (3) sinema (1) siren (1) South Park (3) soyad (1) sözlük (2) spoiler (2) Spongebob Squarepants (1) Starkers In Tokyo (1) stop-motion (1) sürpriz (2) şarkı (36) şiir (2) tavsiye (6) The Beatles (5) The Mist (1) The Vampyre of Time And Memory (1) Tim Burton (2) tiyatro (1) Top 5 (1) Toradora (1) Tori Amos (1) TTNet (1) Turhan Selçuk (1) Tutunamayanlar (2) Türkçe (1) Uğur Mumcu (1) Uykusuz (1) vampir (1) veda (2) video (26) Watchmen (2) Whitesnake (1) Winona Ryder (1) Wolf's Rain (1) Woody Allen (1) Y. (16) yalnızlık (1) yarışma (1) Yaşlı Adam ve Deniz (1) Yavuz Çetin (1) yeni yıl (1) Yıldız Tozu (1) yıldönümü (1)