25 Ocak 2013 Cuma

"Hayat İşte"

Erol Büyükburç'un bu cümleyi sarf ettiği programı izlemiş miydiniz ya da sonradan herhangi bir mecrada görmüş müydünüz bilmiyorum ama, ben Youtube'ta gördüğümde, pek çok şey için verilebilecek daha iyi bir tepki olmadığını fark etmiştim.

Ama bugün yazacağım yazı tepkisel bir iç döküş değil, hayatla ilgili bir seçki olacak çünkü ne zamandır aklımda olan birkaç roman ve filmin yanına iki - üç şey daha kattım ve hepsinden bir seçki olabileceğini gördüm, bir "Top 5" listesi ile geçip gitmek de istemedim.

Hayatın değerini, vaktimizi, var oluşumuzu yeterince algılamıyoruz, yapabileceğimiz bir şey olsa yapardık, hayat çok hızlı geçiyor, sevineceğimiz şeylerden çok üzücü şeylere takılıyoruz. Ama sanat bizim hayatın keşmekeşinde göremediğimiz şeyleri bize göstermek için var:

Never Let Me GoAçıkçası ilk önce kitabını okuyup sonra filmini izlerken bunu bilinçli olarak yapmamıştım, filmi bilgisayarda izlenecek filmlerin arasında dururken başka bir kitap almak için girdiğimiz bir sahafta "Kazuo Ishiguro - Beni Asla Bırakma" diye bir kitap gördüğümüzde Onur'la birbirimize kapağını göstererek "Heheh, Japon korku sineması artık?" diye dalga geçmiştik kapak tasarımıyla. Onur bir anda alıp "Bunu da alıyoruz, sen okursun, beğenirsen ben de okurum, Japon kültürünü seviyorsun sen..." demişti. Elimdeki kitapları bitirip sırayı bu romana getirdiğimde, ki bir saniye bekleyin size de kapak tasarımını göstereyim:


... elimdeki kitapları bitirip sırayı bu romana getirebildiğimde, kesinlikle bir korku romanı bekliyordum. Yüzüme tokat gibi çarptı. Hiç beklemediğim bir hikayeydi, filmin bu romandan uyarlandığından da haberim yoktu, filmin konusundan da, kitapla da alakalı bir fikrim yoktu, bildiğiniz keko gibi dümdüz okudum, sıfır spoiler alınca müthiş sarstı, arkasından filmini izlerken de birkaç konunun eksik kalışını (Neden filmin adının Never Let Me Go olduğu kitapta anlatılıyor, filmde sadece mevzu-bahis şarkıyı duyuyoruz, kitapla ilgili spoiler vermeyeceğim, filmin adının neden Never Let Me Go olduğunu merak edip de kitabı okumayacak olanlar özel olarak sorabilirler, gayet ulaşıleybıl bir insanım, altta Formspring şeysi var.) pek sevmesem de film de beni kitap kadar sarsabilmeyi başardı.

Hayatınızı sıkıcı, kendinizi hiçbir işe yaramaz buluyorsanız kitabı yahut filmi edinin, "insan oluş"la ilgili çok büyük mevzular da kitapta dönüyor, film Ruth - Kathy - Tommy aşk üçgenini odak almış, allahaşkına kitabı okuyun, daha da net yalvaramam.

Grave of the Fireflies


Bir savaşın, ağabeyi dışında kimsesi kalmamış bir çocuğa ettikleri. Umut, savaşın ortasında bile yeşerebilir, insanlar en küçük güzellikleri en kötü anlarda bile görebilirler, hatta bu, böyle olur, her şeyin güllük gülistanlık olduğu zamanlarda kendi kendinizi kaşırsınız mutsuz olmak için, en güzel şeyleri her zaman en kötü zamanlarda görürsünüz, bir cenazeye katılırken yolda dünyanın en sevimli kedi yavrusunu seçersiniz, algıda seçiciliğin hayat kurtardığı anlardır bunlar ya. İşte bu film de sizi üzmeyi amaçlamadan sizi üzecek bir hikaye sunuyor, aynı zamanda da size umut kırıntılarının önemini gösteriyor. Kötü anlarınızı sabırla atlatmanız gerekir, görebildiğiniz kadar güzelliği toplamanız gerekir, yapılacak başka hiçbir şey yok.

Mary and Max


Hayatınızın kontrolünü elinize aldığınızı sandığınızda bile her şeyin tersyüz olabileceğini ve hiç kimsenin mükemmel olmadığını, her insanda sevilecek bir yön bulabileceğinizi, herkesi olduğu gibi kabul etmeniz gerektiğini unuttuğunuzda izleyin bunu da. Pearl Jam'in Just Breathe'in sözlerinde dediği gibi: "I don't wanna hurt, there's so much in this world to make me bleed," dedirtebilecek gibi naif bir film bu da, yapmacık da değil.

Garden State


Başınıza her şey gelebilir. Hayat çünkü bu, dünyanın bin türlü hali var, başınıza "gerçekten" her şey gelebilir, yine de elinizin kolunuzun hakimiyetini bırakacak kadar, beyninizi pamuklara sarıp köşeye kaldıracak kadar kötü olamaz hiçbir şey, her şeye rağmen hayat iyi ya da kötü devam edecektir. Ve küçük ayrıntıların önemi ve kendinizi hayatın akışına bırakmanız gerektiğini de bu film mükemmel bir şekilde size hatırlatır.

Castaway on the Moon


Yukarıdaki film için de söylediğim gibi "başınıza her şey gelebilir." Ve intihar size söyledikleri gibi bir çözüm değil ama bir seçenek, kimileri intihara meyillidir, kimileri sessizce intihar eder, bu her zaman bir yardım çığlığı da değildir, intihar kavramı üzerine bunu düşünenler kadar düşünmemiş insanların ahkam kesmesi kadar küstah bir davranış yoktur ama bu film size intiharın "çözüm" değil "seçenek" olduğunu hatırlatacak. "Ya intihar ettiğinizde ölmek yerine kendinizi ıssız bir adada bulsaydınız?" Ha bu film şunu da size hatırlatabilir, hayatınız boyunca doğru bir aşk bulamayacağınıza da şartlanıyor olabilirsiniz yaşadığınız kötü maceralar yüzünden; insanların hayatları her zaman kesişir, en olmayacak zamanlarda bile kesişir, "doğru aşk" falan yok ama kesiştiğiniz insanlardan biriyle istediğiniz gibi gider, biriyle gitmez ama "her zaman" biriyle kesişir, izleyin ya spoiler'a çok yaklaştım.

Noriben - The Recipe For Fortune


Bu da bu yılki İzmir Japon Filmleri Festivali'nde gösterilip sağ gösterip sol vurmuştu, tam bir "kız filmi" ve komedi gibi görünen film, müthiş hayat dersleri verdi, müthiş gerçekleri gösterdi. Çoğumuzun Friends'te Rachel'ı izlerken fark ettiğimiz bir şeydi hayatını baştan başlayıp da değiştirebilen ve pek de bir meziyeti olmayan genç kadın hikayesi. Friends'teki Rachel'ın şansı yaver gidiyordu, bu filmde gerçekten dişiyle tırnağıyla hayatını baştan kuran bir genç kadının hikayesi var, işsizlik, boşanma, hayat pahalılığı, bir çocuğun sorumluluğu, hepsi hayata baştan başlamamak için birer bahane, birer dezavantaj ama gerçekten istendiğinde hiçbir şey hiç kimseyi durduracak kadar güçlü değil, düzenin içinde kaybolmak zorunda değilsiniz, acı çekmekten korkmanıza da gerek yok, çekilecek acı, düzene bağlı kaldığınızda da çekiliyor, silkindiğinizde çektiğiniz acıdan sonra gelen başarmışlık hissi de cabası.

Son Sürpriz: The Beatles


Hayatınızın değerini görememeye başladığınız, "çekilecek çile değil" gibi gelmeye başlayan anların ilacı hep Beatles'ta, sözlerine de kulak verin, dünya mükemmeli basit bestelerine de, artık kimse sadece elinizi tutmak istiyormuş gibi gelmiyorsa, artık kimse çocuğuna aşık olduğunda kendini tamamen bırakması gerektiğine dair şarkılar yazmıyorsa, her şey bozunmuş gibi geliyorsa, daha önceden yapılmışları var, sizin gibi bunları sevenler de az değil, hala Beatles dinleyenler var oldukça bu dünya o kadar da kötü bir yer haline gelemez, hayatınızda müzik var oldukça da günleriniz kötü geçmek zorunda değil. Yeter ki mutsuzluk bağımlısı olmayın.

Aklımda birkaç kitap daha vardı diye hatırlıyorum ama not almadığım için genellikle filmleri yazabildim, olur da hatırlarsam size hayat sevgisi aşılayabilecek ve hayatınızın değerini hatırlatabilecek birkaç roman daha, başka bir yazıyla onları da eklerim.

Hayat işte ya, her şey olur, her şey geçer.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Etiketler

2012 (2) absürd (2) Açlık Oyunları (3) Ahmet Hamdi Tanpınar (1) akustik (1) albüm (10) alıntı (39) Alice Harikalar Diyarında (1) Alsancak (1) anı (31) animasyon (5) anime (20) Another Earth (1) apocalypse (1) argo (1) arkadaşlık (4) aşk (1) atar (3) avukatlık (1) Battle Royale (1) benzerlik (2) Big Fish (1) bilimkurgu (7) Bill Fuckin' Murray (1) biyografi (1) blog (13) blues (1) Bob Dylan (1) Bozkırkurdu (1) Bulantı (1) bulaşık (1) Bumblefoot (1) Bunny Munro'nun Ölümü (2) Cate Blanchett (1) Cem Karaca (1) cinsellik (1) çizgi film (3) çizgi roman (4) çocuk (1) dağınık (1) David Bowie (3) David Coverdale (1) De Quincey (1) Deadman Wonderland (1) Death Note (1) Deep Purple (1) Delilah (1) deniz kızı (1) dergi (1) dizi (2) doğa (1) Doomsday Afternoon (1) Dune (1) edebiyat (33) efsane (2) eleman (1) Eurovision (1) ev (2) eylem (1) Eylül (1) Eylül Akşamı (1) fail (3) fare (1) fbkt (1) felsefe (1) festival (1) fikir (1) film (24) Fireball (1) Fish (1) gezi (1) gitar (1) Going to the Run (1) Golden Earring (1) Grave of the Fireflies (1) Grotesk (1) Guguk Kuşu (1) Guy Ritchie (1) günlük (3) haber (1) Hasan Ali Toptaş (1) hayal (1) hayat (2) hayvan (3) Hemingway (1) her şey (1) Hermann Hesse (2) hikaye (1) Hrant Dink (1) hukuk (10) Huzur (1) ilan (2) internet (3) ipucu (1) istemek (1) İzmir (2) Janis Joplin (1) Japon (7) Jean - Paul Sartre (3) Jeux D'enfants (1) Joe Satriani (1) John Cusack (2) John Lennon (1) John Steinbeck (1) Johnny Depp (2) Jon Lord (2) kadın (2) kadınlar günü (1) Kaptan (9) Kara Kitap (1) keçi (1) kedi (3) kısa (2) kızsal (1) Kimi Ni Todoke (1) kitap (33) klişe (1) koltuk (1) komik (6) korku (3) Kuragehime (1) kuş (1) kütüphane (1) Kylie Minogue (1) Last.fm (1) Led Zeppelin (1) Like A Rolling Stone (1) link (18) liste (2) Louis Wain (1) Madımak (1) manga (7) Manga Suyu (2) Marion Cotillard (1) Mars (1) Mary and Max (1) Me And My Bobby McGee (1) mektup (2) Melancholia (1) Memo Tembelçizer (1) mezuniyet (1) mızıka (1) Mike Portnoy (1) mim (1) mitoloji (1) mizah (4) müzik (22) NANA (1) Natsuo Kirino (1) Neil Gaiman (1) Nick Cave (10) notlar (5) Oğuz Atay (2) oha (3) okul (2) One Piece (1) Opeth (1) Orhan Pamuk (1) Oscar (1) oyun (9) Ozzy Osbourne (2) ölüm (4) öneri (4) öykü (6) Pan (1) pearl jam (1) Pet Shop of Horrors (1) Phideaux (1) Pilli Bebek (1) piyano (2) PJ Harvey (1) playlist (2) Pleasantville (1) popüler kültür (1) Procol Harum (1) progressive rock (1) Queen (1) Queens of the Stone Age (1) Radyo Eksen (1) Red Hot Chili Peppers (2) Regina Spektor (1) resim (9) Rilke (1) Robert Plant (1) rock'n roll (6) roman (3) rüya (1) Sabahattin Ali (2) saçma (8) sadakat (1) Samson (1) Samuel Beckett (3) sanat (2) Sandman (1) saygı (1) screenshot (1) senaryo (2) Sevgililer Günü (1) Sherlock Holmes (1) sıkıntı (1) Simone de Beauvoir (2) Sims (3) sinema (1) siren (1) South Park (3) soyad (1) sözlük (2) spoiler (2) Spongebob Squarepants (1) Starkers In Tokyo (1) stop-motion (1) sürpriz (2) şarkı (36) şiir (2) tavsiye (6) The Beatles (5) The Mist (1) The Vampyre of Time And Memory (1) Tim Burton (2) tiyatro (1) Top 5 (1) Toradora (1) Tori Amos (1) TTNet (1) Turhan Selçuk (1) Tutunamayanlar (2) Türkçe (1) Uğur Mumcu (1) Uykusuz (1) vampir (1) veda (2) video (26) Watchmen (2) Whitesnake (1) Winona Ryder (1) Wolf's Rain (1) Woody Allen (1) Y. (16) yalnızlık (1) yarışma (1) Yaşlı Adam ve Deniz (1) Yavuz Çetin (1) yeni yıl (1) Yıldız Tozu (1) yıldönümü (1)