27 Temmuz 2014 Pazar

Birtakım Çok Aşırı Güzel Albüm Kapakları - Bölüm 1

Başlıktan abartmayı çok sevdiğim anlaşılıyorsa, ayran gönüllülüğümü, dün sevmediğimi bugün sevme ve aksini yapabilme potansiyelimin yüksekliğini ve her sevdiğim şeyi "dünyanın en güzel şeyi!" diye nitelendirmemi de göz önünde bulundurarak birtakım çok kişisel ve abartılı seçkilere girişebiliriz.

Bugün, bayram öncesi bir pazar gününü dünyanın en tembel pazarı olarak geçirdim. Kelimenin tam anlamıyla, (ecnebilerin "literally" dediği, altyazılarda "edebi olarak" diye çevrilen "kelimenin tam anlamı") sabah kalkıp kediye ve kuşlara baktım, mamalarını, sularını verdim, kendime bir sandviç yaptım, Gilmore Girls izleyerek tekrar uyudum, sonra biraz kitap okuyup tekrar uyudum, sonra bir şeyler yazıp tekrar uyudum, markete gittim, oturup saatlerce bir iki albümü aradım (bulamadım) ve tonlarca megabaytlık albüm kapağı baktım. Dünyanın en ölücü günü olarak geçirdiğim bu günden dişe dokunur bir iz bırakmam gerekiyor ki kendimi çöp gibi hissetmeyeyim.

Bir iki gün önce Onur'la konuşurken Onur'a da progressive rock albümlerinin kapaklarının da çok güzel olduğunu, sürrealizmin ve kübizmin progressive rock'a çok yakıştığını falan söylemiştim, aşırı entelektüel olduğumuz için evde böyle şeylerden bahsediyoruz zira. Ahah, yok lan, ben Kraan dinlerken M.C. Escher'in adına bestelenmiş şarkıyı Onur'a da dinletip "Bak bu da şu oyunlu perspektif tablolarının ressamıymış," diye heyecanla anlattım, oradan çıktı muhabbet... Neyse efendime söyleyeyim, o konuşmadan beridir dinlediğim albümlerin kapaklarına da daha dikkat eder oldum, birkaç tanesini abarta abarta, ballandıra ballandıra burada da öveyim.

Phideaux

Phideaux, Phideaux Xavier adlı progressive rock müzisyeninin grubunun sahne adı, bir nevi Bon Jovi gibi. Tek bir albümüyle sınırlandıramayacağım kadar güzel kapakları olduğu için hemen size de bir göz attıracağım. Bu, bugün saatlerce aranıp bulunamayan, en sonunda da hala yapım aşamasında olduğu öğrenilen Phideaux albümü Infernal'in kapağı. Şimdi bu kapakla ilgili esasen ilgi çekmesi gereken şey şu, bu albüm, bir üçlemenin son albümü olarak hazırlanıyor, daha önceki iki albüm olan The Great Leap ve Doomsday Afternoon'un kapakları da şöyle: Sadece kapakların bile bir hikaye anlatır gibi olduğunu görebiliyorsunuz, ilk albüm yeşil yoncalı olan, The Great Leap, daha sonra üç yapraklı kırmızı yoncayla Doomsday Afternoon geliyor ve son olarak da Infernal'in kapağında gagalı bir yaratığın verdiği rahatsızlıkla karşı karşıya kalıyoruz. Albümler, doğaya verdiğimiz zararı anlatan temalara sahipler, inceden bir siberpunk havası da var hikayelerde, bu kadar da güzel kapaklarla anlatmışlar minik minik, çok beğeniyorum.

Ve tüm bu karanlık, sanatsal işleri yapmamışlar gibi, daha önceki bir albümlerinin kapağı da şöyle: 


Gazpacho - Night

Bu albümün kapak çalışmaları da inanılmaz güzel. 
Nasıl ama?

Caravan - In The Land of Grey and Pink

Tolkien sevenlerin kayıtsız kalamayacağı bu albümün kapağı, Anne Marie Anderson isimli bir kadın tarafından çizilmiş. Cat Stevens - Tea For The Tillerman 

Albüm, zaten gözümde dünyanın en naif albümü niteliğinde olmakla birlikte bir de üstüne üstlük kapağından da "Beni dinle, çok güzel vakit geçireceksin, benden hiçbir zarar gelmez, çok sakinim," diye sesleniyor usul usul.Faith No More - Angel Dust

Bu albüm Onur'la bizim aramızda "Turnalı Albüm" diye geçer, kapağının, albümün adından daha ön planda olduğunu buradan anlayabiliyoruz. 
Yani inşallah doğru biliyoruzdur ve bu kuş turnadır.

Lisa Hannigan - Sea Sew

Bu albümün kapağının ve diğer albüm art diye geçen iç kapak desenlerinin falan gözümde bu kadar özel olması, aslında Lisa Hannigan'ın çok yetenekli ve alçakgönüllü olması sayesinde. Zira eli dikiş nakışa yatkın olan Lisa Hannigan, bilindiği kadarıyla giydiği elbiseleri de çoğunlukla kendisi dikiyor, bu albümün kapağını da kendisi tasarlamış, bir tanıtım yazısında oturup dikiş diktiği bir resim bile vardı, bana inandırıcı geldi. :p

Mariee Sioux - Faces In The Rocks

Bu albümün kapağına olan sevgim de tamamen kişisel bir şekilde simgelediği şeyleri seviyor olmamdan kaynağını alıyor. Midlake - The Trials of Van Occupanther

Yine birtakım ormanda yapılan mistik ritüeller bir şeyler:


Neko Case - Fox Confessor Brings The Flood

Bu albümün kapağı, tıpkı bir çocuk kitabı kapağı gibi, albüm de tatlı tatlı, güzel güzel dinlenen bir albüm.


Nick Drake - Pink Moon

Nick Drake'in kesinlikle hak ettiği değeri görmeyen müzisyenlerden olduğu su götürmez bir gerçek. Çünkü kendisi çok utangaç, çok kendi halinde bir insanmış ve belki de kendisini daha ünlü ve önemli yapacak olan pek çok adımı bu yüzden atmamış. Pink Moon'un kapağı başta da dediğim gibi sürrealist albüm kapakları akımından ve bu kadar kendi halinde, iddiasız, çekingen bir insanın bu kadar iddialı, çarpıcı bir albüm kapağı kullanması da çok ilginç.
Supertramp

Supertramp çok sevdiğim gruplardan biri. Albüm kapaklarının bazıları da çok ilginç ve zevkli.

Vàli


Aslında pek de bir numarası yokmuş gibi görünse de yaptıkları müzikle çok güzel bir şekilde örtüşen ve yine köklerini ormandan, doğadan alan müzik grupları içinde ışıl ışıl parlayan gruplardan biri oldukları için pozitif ayrımcılık yaparak iki albümün kapağını da bu seçkiye ekledim gitti.

David Bowie - The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars

Bu albümün kapağını da yine bir hikayeye hazırlık olduğu için seviyorum, konsept albümlerin kapakları sanki film afişi gibi hissettiriyor.Nick Cave and the Bad Seeds

Albüme adını veren şarkının kırılganlığını temsilen bir çiçek tablosuyla bence çok güzel bir albüm kapağı.


Ve Best Of albümün kapağı da aynı şekilde bir tablo gibi.


Hop, tablolar teklilerde de devam ediyor:Deep Purple

Gönül bağım olan gruplardan biri Deep Purple ve elbette onların da pek çok albümünün kapağını seviyorum ama itiraf etmek gerekir ki kendilerinin rezil kapakları da olmuş. :)

Biz kötü kapakları bir yana bırakalım, güzeller bunlar:


Bu kapak, ünlü bir tablonun sadece bir kısmı, The Garden of Early Delights adlı Hieronymus Bosch tablosunun sağ alt köşesi:

Camel

Bir diğer gönül bağıyla bağlı olduğum grup olan Camel'ın albüm kapakları genellikle şahane. (I Can See Your House From Here'ın kapağını sevmiyorum ama o bile albüm adıyla uyumlu ve güzel.) Birkaç tanesini seçkiye alıyorum:


Bu albümün kapağının ne olduğunu hiçbir zaman çözemedim ama güzel:Bir de bunu çok seviyorum:


Led Zeppelin 


Ve ünlü zeplin:


Bizde bu albümün plağı vardı, taşınırken ıvır zıvır eşyalarımı taşımama yardım eden bir arkadaşımın arabasının bagajında kaldı, plağın kendisi de desenli ve kapağı delikli, plağı çevirerek kapakla oynayabiliyorduk:
Queen
Rush - Snakes And Arrows

Tatava yapmayıp albüm ismini kapak olarak seçen bir grup olarak güzel bir kapak tasarlatmışlar:


Black Sabbath

Takma ad olarak kullandığım şarkıdan da anlaşılabileceği üzere gönül bağıyla bağlı olduğum gruplardan bir diğeri de Black Sabbath. Çarpıcı fontlarla dümdüz bir şekilde albüm adını yazdıkları kapakları da var, sanat eseri niteliğinde olanları da, sanat eseri niteliğindekilerden bazıları:


Mick Harvey - Sketches from the Book of the Dead


Kate Bush

Kate Bush'un albüm kapakları da şarkıları kadar masalsı.
Tom Waits - Nighthawks at the Diner

Bu albümün kapağı, Edward Hopper'ın Nighthawks adlı tablosuna doğrudan bir göndermedir:Çok fazla resim koyduğum için tam burada yazıyı bölmeye karar verdim, geri kalanına yeni bir yazıyla devam edeceğim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Etiketler

2012 (2) absürd (2) Açlık Oyunları (3) Ahmet Hamdi Tanpınar (1) akustik (1) albüm (10) alıntı (39) Alice Harikalar Diyarında (1) Alsancak (1) anı (31) animasyon (5) anime (20) Another Earth (1) apocalypse (1) argo (1) arkadaşlık (4) aşk (1) atar (3) avukatlık (1) Battle Royale (1) benzerlik (2) Big Fish (1) bilimkurgu (7) Bill Fuckin' Murray (1) biyografi (1) blog (13) blues (1) Bob Dylan (1) Bozkırkurdu (1) Bulantı (1) bulaşık (1) Bumblefoot (1) Bunny Munro'nun Ölümü (2) Cate Blanchett (1) Cem Karaca (1) cinsellik (1) çizgi film (3) çizgi roman (4) çocuk (1) dağınık (1) David Bowie (3) David Coverdale (1) De Quincey (1) Deadman Wonderland (1) Death Note (1) Deep Purple (1) Delilah (1) deniz kızı (1) dergi (1) dizi (2) doğa (1) Doomsday Afternoon (1) Dune (1) edebiyat (33) efsane (2) eleman (1) Eurovision (1) ev (2) eylem (1) Eylül (1) Eylül Akşamı (1) fail (3) fare (1) fbkt (1) felsefe (1) festival (1) fikir (1) film (24) Fireball (1) Fish (1) gezi (1) gitar (1) Going to the Run (1) Golden Earring (1) Grave of the Fireflies (1) Grotesk (1) Guguk Kuşu (1) Guy Ritchie (1) günlük (2) haber (1) Hasan Ali Toptaş (1) hayal (1) hayat (2) hayvan (3) Hemingway (1) her şey (1) Hermann Hesse (2) hikaye (1) Hrant Dink (1) hukuk (10) Huzur (1) ilan (2) internet (3) ipucu (1) istemek (1) İzmir (2) Janis Joplin (1) Japon (7) Jean - Paul Sartre (3) Jeux D'enfants (1) Joe Satriani (1) John Cusack (2) John Lennon (1) John Steinbeck (1) Johnny Depp (2) Jon Lord (2) kadın (2) kadınlar günü (1) Kaptan (9) Kara Kitap (1) keçi (1) kedi (3) kısa (2) kızsal (1) Kimi Ni Todoke (1) kitap (33) klişe (1) koltuk (1) komik (6) korku (3) Kuragehime (1) kuş (1) kütüphane (1) Kylie Minogue (1) Last.fm (1) Led Zeppelin (1) Like A Rolling Stone (1) link (18) liste (2) Louis Wain (1) Madımak (1) manga (7) Manga Suyu (2) Marion Cotillard (1) Mars (1) Mary and Max (1) Me And My Bobby McGee (1) mektup (2) Melancholia (1) Memo Tembelçizer (1) mezuniyet (1) mızıka (1) Mike Portnoy (1) mim (1) mitoloji (1) mizah (4) müzik (22) NANA (1) Natsuo Kirino (1) Neil Gaiman (1) Nick Cave (10) notlar (5) Oğuz Atay (2) oha (3) okul (2) One Piece (1) Opeth (1) Orhan Pamuk (1) Oscar (1) oyun (9) Ozzy Osbourne (2) ölüm (4) öneri (4) öykü (6) Pan (1) pearl jam (1) Pet Shop of Horrors (1) Phideaux (1) Pilli Bebek (1) piyano (2) PJ Harvey (1) playlist (2) Pleasantville (1) popüler kültür (1) Procol Harum (1) progressive rock (1) Queen (1) Queens of the Stone Age (1) Radyo Eksen (1) Red Hot Chili Peppers (2) Regina Spektor (1) resim (9) Rilke (1) Robert Plant (1) rock'n roll (6) roman (3) rüya (1) Sabahattin Ali (2) saçma (8) sadakat (1) Samson (1) Samuel Beckett (3) sanat (2) Sandman (1) saygı (1) screenshot (1) senaryo (2) Sevgililer Günü (1) Sherlock Holmes (1) sıkıntı (1) Simone de Beauvoir (2) Sims (3) sinema (1) siren (1) South Park (3) soyad (1) sözlük (2) spoiler (2) Spongebob Squarepants (1) Starkers In Tokyo (1) stop-motion (1) sürpriz (2) şarkı (36) şiir (2) tavsiye (6) The Beatles (5) The Mist (1) The Vampyre of Time And Memory (1) Tim Burton (2) tiyatro (1) Top 5 (1) Toradora (1) Tori Amos (1) TTNet (1) Turhan Selçuk (1) Tutunamayanlar (2) Türkçe (1) Uğur Mumcu (1) Uykusuz (1) vampir (1) veda (2) video (26) Watchmen (2) Whitesnake (1) Winona Ryder (1) Wolf's Rain (1) Woody Allen (1) Y. (16) yalnızlık (1) yarışma (1) Yaşlı Adam ve Deniz (1) Yavuz Çetin (1) yeni yıl (1) Yıldız Tozu (1) yıldönümü (1)